Franču projekti Rīgā

Mūsu valstī ir sastopami ļoti dažādi dzīvokļu un māju projekti, tie ir izvietoti gan individuāli gan arī plašos mikrorajonos. Viens no šiem projektiem ir franču projekts.

Franču projekta dzīvokļu mājas ir 16 līdz 18 stāvu mājas. Tās ir celtas no monolītā dzelzsbetona. Nosaukums ir aizgūts no veidņa kuru iepērk no Francijas, šajā veidnī tiek liets betons un, stāvu pa stāvam, šādi tiek veidota ēka. Arī šo ēku vizuālais izskats ir nedaudz atšķirīgs un nepierasts starp citām daudzstāvu dzīvokļu mājām.

Šāda projekta mājas nav bieži sastopamas, patiesībā, Rīgā ir tikai trīs pilnīgi pabeigtas šāda tipa mājas, vēl viena ir nepabeigta. Lai arī tieši šāda tipa mājas ir tikai četras, Rīgā ir sastopamas līdzīgas ēkas kuras arī tiek pielīdzinātas šim projektam. Vairums šāda tipa ēku ir sastopamas Pļavnieku un Purvciema rajonā.

Šajās mājās ir gan atkritumu vadi gan arī lifts. Parasti ir sastopami pat divi lifti, kas ir ļoti noderīgi ņemot vērā lielo stāvu skaitu. Šajās mājās parasti ir vienas, divu un trīs istabu dzīvokļi. Šiem dzīvokļiem ir arī lodžijas.

Šie dzīvokļi parasti ir diezgan dārgi, jo tie ir pietiekoši reti un tirgū parādās ne īpaši bieži. Tieši to retums ir to lielākā priekšrocība. Jāpiemin arī tas, ka katra dzīvokļa plānojums var atšķirties un tas var atšķirties pat vienāda istabu skaita dzīvokļiem, viena stāva robežās. Plānojumi var būt dažādi un interesanti, piedevām tas, ka visiem dzīvokļiem ir lodžijas, arī paaugstina to vērtību.

Atrast šādu dzīvokli var būt pagrūti, jo to vērtība un retums nozīmē, ka tos pārdod ļoti reti. Lai arī cenas ir gana augstas, tās ir grūti prognozēt, jo katrs dzīvoklis ir atšķirīgs un pārdodas tik reti ka īsti nav ar ko salīdzināt.

Šiem dzīvokļiem ir sarežģīti pārplānošanas pasākumi. Jau minēts ka ēka tiek celta lejot betonu veidņos, kas nozīmē ka visas sienas ir betona. Protams, ir iespējams veikt pārplānošanu, bet tad ir jārēķinās ar augstākām izmaksām un sarežģītāku procesu.